VIEW: article.latte

UMPRUM útočí na Londýn
Vytvořeno: 16. 9. 2014 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Pražská UMPRUM útočí na Londýn

 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze poprvé vystavuje na významném londýnském festivalu designu.

 Zkušenosti s výstavami v zahraniční získala UMPRUM díky opakované účasti na italském Salone Internazionale del Mobile. Letos je to poprvé co zamíří na nejvýznamnější britskou přehlídku současného designu London Design Festival a představí se rovnou dvěma instalacemi Tent London a Brompton Design District a výběrem studentských prací na výstavě Elements of Craft v Mint Shop. První seznámí návštěvníky s unikátními možnostmi, jak pracovat se sklem, druhá se zaměří na experimentální keramiku.

 

GLASSMANIA: mladé české sklo

Glassmania propukne v prostorách Tent London v samém centru pulzující The City. Prezentace studentů a současných absolventů Ateliérů skla a produktového designu se zaměří na ukázku dvou rozdílných přístupů k materiálu skla. Tím prvním je přístup více logický a průmyslový, oproti němu pak bude stát princip umělecký, který maximálně využívá specifika sklářské technologie.

Volný, umělecký způsob práce se sklem se stal klíčovým nástrojem pro studenty Ronyho Plesla z Ateliéru skla. Ve spolupráci se sklářskou hutí Martina Štefánka, jednoho z nejlepších foukačů skla v Evropě,  experimentovali studenti s náročnými technikami, které je velmi komplikované napodobit. Veškeré vystavené výsledky budou ručně vyrobené a řemeslně zpracované reprodukce. Vedle stávajících studentů budou mít v exhibici své místo také ti nejlepší absolventi, kteří na svých diplomových pracích spolupracovali s významnými českými firmami Bohem, Preciosa nebo Moser.

Odlišnou vizi vedení zaměřenou na průmyslovou výrobu a její zkvalitnění pomocí designu na vysoké úrovni nabídne dvojice pedagogů Michal Froněk a Jan Němeček, kteří stojí v čele Ateliéru produktového designu.  Studenti vystaví variace světelných objektů vzniklých kombinací různých materiálů a odlišných technologií. Do Londýna se tak vrátí například světlo ze simaxu Transmission, které duo deForm vytvořilo pro Olympijské hry v Londýně 2012 ve spolupráci se sklárnou Kavalier.

Pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou je prezentace v Londýně významným krokem. Na nejvyšší úrovni může prezentovat výsledky spolupráce studentů s průmyslovými podniky, a to jak na poli praktickém, tak experimentálním. Filip Suchomel, prorektor UMPRUM oceňuje, že: „škola a český sklářský průmysl se představí poprvé ve všech oblastech, kterými se společně zabývá.“

Výstava Glassmania chce v Londýně prokázat, že pevné těžiště sklářského průmyslu, který byl donedávna jedním ze zásadních vývozních odvětví České republiky, se opět v současnosti dostává na vrchol.

 


Číst více...