VIEW: article.latte

Ateliér D3 vystavuje v Hamburku
Vytvořeno: 27. 11. 2013 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Fishblade – Kapesní nůž

Výstava v MKG Hamburg

29.11.–8.12. 2013

 

Ateliér produktového designu pražské UMPRUM prezentuje v Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (Muzeum umění a řemesla v Hamburku) výstavní projekt Fishblade. Záštitu převzala historička umění a tamní kurátorka Claudie Banz.

Fishblade navazuje na lokální tradici nožířského průmyslu v Čechách. Jedná se o další z řady semestrálních projektů, zaměřených na výrobu a řemeslo, které je v Evropě stále živé. Tuto tradici se snaží studenti Produktového designu přetvářet do současného kontextu designu.

Skrze vytvořený předmět (kapesní nůž) se tak projevují osobnosti jednotlivých studentů. Nůž zde není pouhým nástrojem, ale cestou do dětských vzpomínek: rodinné výlety na houby s tradiční rybičkou-nožíkem v košíku. Objeví se i lidové motivy či současná minimalistická tvarosloví.

Pro spolupráci si studenti vybrali výrobce nožů z Mikulášovic, jednoho z nejsevernějších míst naší republiky. Rozkvět nožířského řemesla přiměl v průběhu 18. století obchodníka Ignaze Röslera k založení první české továrny na výrobu nožů. Dnešní společnost Mikov s.r.o., která vznikla sloučením podniků Koh-I-Noor a Sandrik, v této tradiční nožířské výrobě pokračuje.

Studenti z Ateliéru produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka nespolupracují s lokálními výrobci poprvé. Během poslední spolupráce v loňském roce s firmou TON byly na tradiční řemeslnou výrobu nábytkových doplňků aplikovány aktuální trendy.

 

Výstava v Museum für kunst und Gewerbe v Hamburgu bude k vidění od 29. listopadu 2013 do 8. prosince 2013.

 

 

 

 


Číst více...